Rose Ball
A legtöbbet felvetett kérdések egyike, hogy mi volt Rose Ball és Russell között?
Az ügy részleteit Russell feleségének a bírósági vallomásából ismerjük. Ahogyan szoktuk is jelezni, számunkra ezek a témák nem csupán nem tabuk, hanem szoktunk róluk beszélni. Ezeket ugyanis tanulságos történéseknek tekintjük, melyek fájdalmasan figyelmeztetnek minket az emberi vezetés lehetséges hibáira.
A szereplők közül az egyik Charles Taze Russell (1852-1916), aki a Bibliakutatók alapítója volt, ezért különösen nagy tisztelet vette körül. A másik szereplő a felesége, Maria Frances Ackley (1850-1938), aki 1879-ben házasodott meg Russellel. Ez a házasság mai szemmel nézve furcsa volt, mivel Russell és az édesapja egy testvérpárt vettek el.
A történet hátteréhez tartozik, hogy amikor 1897-ben Russell édesapja elhunyt, akkor valószínűleg egy családi vita tört ki Russell apjának az örökségén, aki a megözvegyült feleségére (aki egyben Russell mostohaanyja és a sógórnője is volt) nagyon komoly vagyont hagyott. Ez zavarta Russellt, mivel ő a feleségétől elég keményen megtagadta a pénzt.
Később válóperig ment a vita, ahol Maria mentális bántalmazásra panaszkodott. A bíróság 1908-ban hozott határozatot a házaspárról. A magyar jogban nem ismert az a jogi megoldás, mely szerint a házasságot nem bontják fel, de kimondják a felek különélését, rendezve a vagyoni ügyeket. Ez történt Charles és Maria között is.
A harmadik szereplő Rose Ball (1869-1950) volt, aki később fontos szerepet játszott a Szabad Bibliakutatók megalapításában. Ő a Bibliaház munkatársa volt, vagyis a Bibliakutatók központjában dolgozott.
Maga az esemény 1894-ben történt. Rose akkor volt 25 éves, Maria 44, Charles pedig 42. A tanúvallomásból az derül ki, hogy Charles közeledett a nála 17 évvel fiatalabb nőhöz, akit a feleségének is nevezett. A lány elutasította a közeledést, de valamilyen fokú intimitásba néha azért belement. A részleteket nem tudjuk, de azt igen, hogy a viszony bántotta Rose lelkiismeretét, ezért beavatta Maria-t a történésekbe.
Az ügy szégyenteljes folytatása az volt, hogy a Bibliakutatók hivatalos folyóirata, az Őrtorony az ügyet elővette. Pontosabban teret adtak Russell részére a magyarázkodásra. Az 1906. július 15-i számában Russell azt nyilatkozta, hogy őt csókolta meg Rose, nem pedig fordítva. Az, hogy a lány ágyánál ült és fogta a kezét, Russell azzal magyarázta, hogy orvosi segítséget adott neki, mivel rendelkezik némi orvosi ismerettel, a kézfogás pedig csak pulzusmérés volt.
A lányt amúgy fiatalabbnak minősítette a valós koránál, ami szintén kemény kérdéseket vet fel. Rose ugyanis 25 éves volt a történések idején. Az, hogy őt Russel gyereknek nézte, azért sem stimmelt, mert a Bibliaház alkalmazottja volt, ráadásul vezetői pozícióba lett helyezve 1894-ben!
Az Őrtorony 1894. április 25-i (rendkívüli) száma közli, hogy Rose Ball a szervezet igazgatója lett, vagyis már nem lehetett gyerek!
Russell a mentegetőzésében nem érinti a szerelmi vallomásait, amelyeket Rose felé fogalmazott meg. A feleségével kapcsolatos rossz bánásmóddal kapcsolatban szintén nem nagyon befogadhatóak a magyarázatai. Még Russell szavaiból is érezhető mekkora szenvedés lehetett Maria részére az utolsó időszak!
Például amikor Maria testét vöröslő kiütések borították el, akkor a férje megüzente neki (éppen Rose volt az üzenet postása), hogy a betegsége Isten büntetése. Ne felejtsük el, hogy Russell a bíróságon magát orvosi ismeretekkel rendelkező személynek írta le, aki rendszeresen adott egészségügyi tanácsokat a saját bevallása szerint!
Még 1975-ben is előkerült a hazugság Rose életkoráról és árvaságáról
A magyarázkodást Jehova Tanúi Évkönyve 1975-ös kiadása a 69. oldalon is előhozza. Ezt feltehetően egy 1915-ös könyvből vették át. A szöveg szerint Rose Ball 1888-ban 10 éves lányként érkezett a Bibliaházba, árvaként. Ez az állítás, miszerint Rose Ball 1878-as születésű lett, dokumentumokkal cáfolható. Ráadásul árva sem volt, a szülei 1911-ben hunytak el.
A Rose Ball halálakor kiállított dokumentum szerint 1950-ben, 81 évesen hunyt el, tehát 1869-ben született
Az információ forrása valószínűleg az 1915-ben kiadott A Great Battle in the Ecclesiastical Heavens c. könyv volt, annak is a 18. oldala. A könyv érdekessége, hogy az a Joseph Rutherford (1869-1942) írta, aki a Bibliakutatók felett átvette az ellenőrzést, majd 1931-ben megalapította a követőiből a Jehova Tanúi néven ismert vallást.
Ő maga azt írja, hogy Rose Ball 1889-ben érkezett a központba, aki akkor 10 éves és árva volt:
Egy 1915-ben készült könyvben is megjelent a hazugság Rose Ballról
Ez a könyv még azt is felhozza érvként, hogy Maria kérhette volna Rose-t, hogy tanúskodjon mellette, hiszen tudta hol lakik. Amint tudjuk, Russell akkor már Rose-t és a férjét Ausztráliába küldte, gyakorlati esély nem volt a tanúvallomására.
A történetnek még sok tragikus részlete van, amelyek a korabeli kiadványokban, majd a később írt visszaemlékezésekben is előkerültek. Számunkra ez a történet sok módon szolgál intő példának. Nem tabu, hanem valóban teljes nyíltsággal beszélünk róla.