Hitelveink
A Bibliakutatók elutasítják azt, hogy létezik tévedhetetlenség a megértésben. Mégis vannak elvek, amelyeket közös alapnak tekintünk.
A hitelveink egy belső kiadványban részletesen elérhetők, ez a bejegyzés nem annak az összefoglalója, hanem egy tömör áttekintés.
Az Egyház és a gyülekezet
A legfontosabb alapelvünk az, hogy az Egyház nem más, mint maga a hívők összessége. Ez nem egy emberi szervezet, hanem egy Isten által elhívott embercsoport, akik több felekezetben szerveződtek. Az Egyház határait nem az emberek húzzák meg, hanem Isten. Az emberi vallásos szervezetek és a valódi Egyház legfeljebb részleges átfedésben vannak egymással.
A hívők gyülekezeteinek a mérete akár 2-3 ember is lehet, ahogyan arra Jézus is utalt. Nem előírás az, hogy a hívőknek nagyméretű közösségbe kell szerveződnie. Ez egy lehetőség, amelynek vannak előnyei. Ezt a szerveződést, tehát a hívők közösségét, gyülekezetnek nevezzük. Arra a kérdésre, hogy van-e üdvösség gyülekezet vagy akármilyen szervezett vallás nélkül, határozott igen a válaszunk.
A gyülekezet nem hitrendőrség. A hívő emberekért van, de nagyon emberi szervezet. Semmilyen módon nem veheti át Isten hatásköreit. A hívő ember megértése soha nem teljes, így a gyülekezeté sem lehet az. Minden hívő ember szabadon beszélhet a kérdéseiről, kételyeiről. A teológiai nézetkülönbségek meg kell férjenek egy valóban keresztény gyülekezetben.
Amennyiben gyülekezetek alakulnak, akkor azok megszervezése emberi ténykedés. Ezt mindig tisztán kell látni. A gyülekezetekben Isten elhívást adhat embereknek szolgálatok elvégzésére. Ezt onnan lehet felismerni, hogy az elhívott személy végzi az adott munkát.
Sajátos tantételeink
1. A Szentírás a tanulságunkra íratott meg. Nem feltétlenül ismerjük fel mindig, hogy a benne leírt történetek pozitívak vagy éppen negatívak. Az értelmezése, a felette való gondolkodás a hívő ember magánügye és személyes felelőssége.
2. Ami nincs leírva a Bibliában, az még lehet az igazság része. Az, hogy a Biblia nem tanítja, nem összegzi, csupán azt jelzi, hogy az ilyen témákat nem kell a gyülekezeti tanítás szintjére vinni, mivel Isten sem tette a Biblia részévé.
3. Az ember eleve bűnös. Az ember bűneiért csak Jézus áldozata lehet elégséges, más nem.
4. A hívővé válás egy felnőtt ember tudatos döntése, ezért elutasítjuk a csecsemőkeresztséget. Teljes bemerítéssel keresztelünk.
5. Az úrvacsora minden hívő előtt nyitva áll. Az emberi szervezetek határai és az Egyház határai nem azonosak.
6. Elutasítjuk a tüzes pokolról szóló klasszikus tanítást, mint ami a büntetés helye lenne.
7. Nem tudhatjuk Jézus visszatérésének a dátumát. Russell és társainak az ilyen próbálkozásai a tanulságunkra vannak, hogy kerüljük el ezt a csapdát. Semmilyen végdátumot nem tanítunk.
A közösségünk
A gyülekezeti alkalmak célja a hittestvérekkel való közösség megélése. A hitről, a hívő ember életéről és kihívásairól beszélgetünk. Nem átvitt értelemben, hanem valóban beszélgetünk egymással. Ezek a legfontosabb alkalmaink.
Szoktunk tematikus összejöveteleket is szervezni, amikor az a cél, hogy egy témát alaposabban körüljárjunk. Ezeket mindig a közösség indítványozza, nem is mindig a pásztor szervezi. Klasszikus gyülekezeti alkalmaink is vannak, melyeket a gyülekezet pásztorai vezetnek.
A gyülekezet hiába foglalkozik Istennel és a hittel, emberi szervezet, amelynek a működését mi, vagyis folyamatosan hibázó emberek dolgozzuk ki
A Bibliakutatók álláspontja szerint Isten hívja el szolgálatra az embereket, így nem lenne helyes egy vezetést ellátó testületet felállítani, aki őrködne a kinevezéseken. Egy hosszú logikai láncolat eredményeként arra a döntésre jutottunk, hogy a gyülekezet évente titkosan szavaz a szolgálattevők személyéről. Ez az eredeti, Russell által alapított gyülekezetekben is sokáig így ment.
Ezzel pedig elérkeztünk az egyik fontos hitelvünkhöz. Mivel a folyton hibázó emberek dolgozzák ki a gyülekezet működésének a részleteit, mindig lesz rajta mit javítani. A gyülekezetnek ezért mindig szükséges van megújulásra. Ezért késznek kell lennünk bármikor, bárkit meghallgatni, akinek panasza vagy javaslata van.
Mivel az egyes gyülekezetek jogi személyek, nevezzük ezeket társaságnak, ezért az éves szavazás valójában egy taggyűlés. A megválasztandó tisztviselők körét egy belső szabályzat rendezi. A szavazati jog azokat illeti meg, akik a társaságnak is a tagjai.
A gyülekezetben való tagság és a társaságban való tagság között természetesen van átfedés. A társaság tagjainak a felelőssége a gyülekezet mindennemű üzemeltetése. Nem várjuk el, hogy a gyülekezet minden tagja a társaságnak is a tagja legyen, de a lehetőség nyitva áll.
A gyülekezetbe való felvétel jelentkezéssel indul el. Amikor valaki közli a csatlakozási szándékát, akkor a gyülekezeti Bibliaiskola hallgatója lesz, ahol megismerkedhet részletesen velünk. Ez a jelölti időszak, amely legalább 3 hónapig tart. A tényleges folyamat ilyenkor egy belső kiadványunknak a közös átolvasása és megbeszélése.
Amikor ez a végéhez ér, akkor megerősítheti a jelölt a csatlakozási szándékát. Amennyiben nincs érvényes keresztsége, akkor a gyülekezet megszervezi a keresztelését. Amennyiben úgy gondolja a jelölt, hogy a keresztsége érvényes (vagyis egy tudatos döntésének lett az eredménye), akkor erre nincs szükség.
Ezt követően a gyülekezetünk tagja lesz, amit a gyülekezetben bejelentünk. Onnan kezdve bármikor beléphet a gyülekezetet szervező társaságba is.
Meg szokták kérdezni, hogy elutasítjuk-e valakinek a személyét? Amennyiben valaki összeférhetetlen, akkor a közösség joga erről szavazással dönteni. Ebben az egy esetben a gyülekezet minden tag jogosult szavazni, még azok is, akik nem tagjai az üzemeltető társaságnak.