A Bibliakutatók rövid története

Hogyan alakultunk meg?

A mozgalmunk alapítója, Charles Taze Russell, 1910-ben ismertette azt az állapotot, amely "eredeti"-nek nevezhető, valójában inkább azt mondhatnánk, hogy ez nem más, mint egy sok gondolkodás után letisztult állapot. Onnan kezdve, hogy létrehozta a saját maga köré épülő mozgalmat, Russell nagyon sokszor korrigálta a működésre vonatkozó irányelveket. Előre szeretnénk leszögezni, hogy ez az álláspontunk szerint egy tanulságos tévút volt.

A téves szerveződési mód

A mozgalom eleinte az adventista csoportokhoz kapcsoltan működött, de Russell és köre egyre távolabb került tőlük. Formálisan soha nem szakított az adventistákkal, őket a hittestvéreinek tekintette. A sok eltérés miatt végül felismerte, hogy szükséges egy megkülönböztetésre alkalmas nevet választania. Ez lett angolban az IBSA, mely Nemzetközi Bibliakutatók Társasága néven vált magyarul ismertté. Rövid formája a Bibliakutatók, mely saját névként már 1910-ben általános használatba került.

Russell vallásos mozgalma mögött viszont több szervezet állt. Az eredetinek tekintett Őrtorony Társulat hatásköre csak Pennsylvania állam területére terjedt ki. Ezért amikor a vallási központ Brooklynba költözött, New York állam területén a Peoples Pulpit Association nevű szervezetet hozták létre. Az IBSA és a Bibliakutatók név ezért azt is jelezte, hogy az ilyen társaságok között van egy magasabb szintű kapcsolat.

A Bibliakutatók számára fontosak voltak a könyveik. Ezeknek a szerzője mindig ismert volt, nem névtelenül jelentek meg. Így lehetett tudni, hogy kinek a gondolatait tartalmazzák a kiadványok, ami fontos, hiszen nem ihletett írók voltak. Russell sajátos nézeteit az Írástanulmányok c. sorozat foglalta össze, melyből a haláláig hat kötet jelent meg. Ez nagyon sokáig a Bibliakutatók alapműve volt.

Fontos volt az Őrtorony c. folyóirat is, mely a mozgalom belső hitéletében központi szerepet kapott. Ez a folyóirat volt a központosított vallási tanítás eszköze. E folyóirat fölé Russell a végrendeletében egy bizottságot rendelt, hogy a tartalma szoros kontroll alatt maradjon.

Mennyire volt sikeres ez az egymást többszörösen fékező és kiegyensúlyozó rendszer? Semennyire! Egy puccs során átvették a hatalmat olyanok, akik szakítottak Russell tanaival és elveivel. Ezek a szakadárok 1931-ben végül Jehova Tanúii néven teljesen kiváltak belőlünk, de valójában már 1918-tól kezdve más utakra léptek.

Ez a fajta szervezetesdi nem más, mint emberi gyarlóság. Nekünk egy figyelmeztetés, hogy ne keveredjünk újra ilyen tévútra. Ezért Russell szervezeti gondolkodását semennyire nem tartjuk követendőnek.

A Szabad Bibliakutatók

Russell tévútja ellen már 1908-ban elindult egy belső tiltakozás, amely tulajdonképpen szakadást jelentett. Ez a folyamat 1928-ig tartott. Ennek során alakultak meg az úgynevezett Szabad Bibliakutatók. Furcsa paradoxon, hogy a folyamat eleinte Russell ellenében indult meg, majd végül azoknak lett a menedéke, akik Russellt kívánták követni.

Ki kell emelnünk, hogy Russell is egy olyan bűnös ember volt, amilyenek mi is vagyunk. Sokszor volt kapzsi és sok olyan dolgot tett, ami kétségtelenül botrányos. Ezeket nem tabuként kezeljük, mivel ezek szerintünk a tanulságunkra szolgálnak. Azt tanítják nekünk, hogy minden emberben benne van a rossz lehetősége is.

henninges.jpg

Rose Ball és Ernest Henninges voltak a Szabad Bibliakutatók alapítói

A Szabad Bibliakutatók létrehívásában különösen fontos szerep jutott egy házaspárnak. A neveik Ernest Charles Henninges (1871-1939) és Rose Ball (1869-1950). Az általuk alapított mozgalom ma is működik Ausztráliában. Tudjuk, hogy a házaspár kiválása nem volt egy szép történet. Az egész gyökere visszanyúlt oda, hogy az alapítónk, mármint Russell, éppen a válóperével küzdött. Russell még korábban viszonyt kezdeményezett Rose Ball irányába, amit Rose nem szeretett volna viszonozni. Azért, hogy Rose ne legyen megidézhető a válóperes tárgyalásra, Russell elküldte őt és a férjét Ausztráliába, mint a személyes képviselőit. 

A házaspár azért szakadt el, mert köztük és Russell között kibékíthetetlen ellentétek alakultak ki. Másoknak már Russell utódjával voltak vitáik, akik átvették a Russell által alapított szervezetek vezetését, de megtagadták Russell hitbeli örökségét, a végrendeletével ellentétesen jártak el, valamint egy teljesen más vallást kezdtek építeni, nagyon furcsa tanításokkal. Azok, akik erről az útról elmenekültek, zömében Szabad Bibliakutatók lettek. 

Nem szeretnék egyikükről sem készíteni egy áttekintést, mert elutasítjuk azt a nézetet, hogy bármiben is példák lennének a külföldi Bibliakutatók. A sárréti Bibliakutatók még Russell idejében, 1894-ben alakultak. Azóta is folyamatosan működünk, így nem látunk okot arra, hogy nemzetközi igazodási pontokat keressünk. Az is tény, hogy a Bibliakutatók USA-beli történetében volt szerepe magyaroknak is, ráadásul néhány sárréti embernek is. Ez szintén értelmetlenné teszi, hogy hozzájuk igazodjunk.

Éppen ezért egyetlen ernyőszervezetbe sem léptünk be. Többen is felajánlották a csatlakozási lehetőséget hozzájuk, ugyanakkor ezt mi is megtettük feléjük. Igen, azt ajánlottuk nekik, hogy csatlakozzanak az 1894 óta működő közösségünkhöz, hiszen semmivel nincsenek előrébb hozzánk képest.

Rólunk

A sárréti Bibliakutatók nem akartak szakítani Russell vezetésével. Egyszerűen csak érzékelték az Őrtorony Társulat irányváltását, a sokféle tévelygő tanítást, melyek ellentétben álltak Russell elveivel. Ilyen volt például az 1925-re prédikált eljövetel, valamint annak veszélyes tanításnak a propagálása, miszerint 1919-ben milliók éltek, akiknek soha nem kellett meghalniuk. Az ENSZ nyilvántartásai szerint a 100 évesek összlétszáma nagyjából félmillió, vagyis az 1919-ben élők közül már nincsenek életben milliók.

Ezt azonban már akkor látták az elődjeink. Russell mozgalma az adventizmusból nőtt ki, mely szintén számolta Jézus második eljövetelének az idejét. Ezek a számítások kudarcot vallottak, ahogyan Russell számítgatásai is. Éppen ezért az elődeink már 1915-ben felhagytak a dátumok számolgatásával. Amikor Russell utódjai megpróbáltak érvelni az újabb dátumok mellett, a gyülekezetekben feléledt a gyanakvás. A közösségünk minden ilyen számolgatást elutasít.

Abban az időben több osztály működött, ugyanis így nevezték akkoriban a gyülekezeteket. Amikor az elődjeink érzékelték 1918 során, hogy az USA-ban valami zavar állt be, akkor azonnal váltottak. A nemzetközi trendeket követve önállósodtak, azonnal megszakítva a kapcsolatot az új vezetés képviselőivel.

A Bibliakutató csoportok a lakóhely alapján szerveződve, önálló gyülekezetekké váltak. Egymással tartották  a kapcsolatot, de a cél a közösségek életben tartása volt, nem a nagyobb méretek elérése. A gyülekezetek között működött egyeztetés, de nagyobb találkozókra csak ritkán volt lehetőség. Akkoriban nagyon nehéz volt a közlekedés, a farkasveszély valós volt, így a szervezés sem volt egyszerű.

Alapvetően az állam nem foglalkozott velünk. A legtöbbször adventistának lettünk besorolva, noha az egyik adventista felekezet meglehetősen ellenségesen viselkedett velünk szemben. Például a Kádár-rendszer időszakában jelentéseket, összeírásokat készítettek rólunk. Ez már a múlt, az érintettek már nem élnek, nincs okunk folytatni a haragos viszonyt.

A Bibliaházunk 1948-ban épült meg, egy testvérünk portáján. Ez adott helyt a találkozóinknak. Az épület használatát 2022-ben felfüggesztettük az állagromlás miatt. Mivel életveszélyessé vált, lebontottuk, mert a javítása nagyon drága lett volna. A helyén 2022 őszén egy teljesen új imatermet nyitottunk.

Egy közeli helyen elkezdtük egy Látogatóközpont kialakítását, amely végül az új Bibliaház lesz. Ez nem csupán a Bibliakutatók közösségi helye lesz, hanem a rurális gyülekezeteknek egy bemutató helyszíne, ahol kívülállókat is fogunk tudni nagyobb létszámban fogadni.

A Bibliaház megnevezés egy utalás az USA-ban létesített Bible House-ra, mely a Bibliakutatók első központi épülete volt. Amikor Russell és a csapata Broklynba költözött, akkor "Brooklyn Szentély" néven egy új központ létesült. A Bibliaház viszont a Russellt követő Bibliakutatók kezén maradt. Erre utalt a magyarországi épület megnevezése is, melyet hagyománytiszteletből meg szeretnénk őrizni.

Címkék: 2025